دلیل تزریق بوتاکس صاف کردن و از بین بردن چین و چروک است. بوتاکس از نوعی سم ساخته می­شود که با فلج کردن ماهیچه­ها به طور موقتی باعث می­شود خطوط و چین و چروک صورت از بین بروند. سال­های اخیر از این روش برای زیبایی چهره استفاده می­شود . 

کاربردهای بوتاکس :

بوتاکس هم در موارد دارویی و هم به عنوان وسیله­ای برای افزایش زیبایی استفاده می­شود.

تزریق بوتاکس در حوزه درمان برای مشکلاتی مثل میگرن، وجود عرق بیش از اندازه و غیره استفاده می­شود. در زیر به موارد زیبایی می­پردازیم .

بوتاکس را در چه نقاطی از بدن به منظور زیبایی تزریق می­کنند :

بوتاکس در تمام صورت استفاده می­شود. به صورت مثال دور چشم­ها، اطراف ابروها و پیشانی، دور دهان و غیره. هر چند بوتاکس در تمام صورت امکان استفاده شدن دارد اما تزریق آن در پیشانی بیشترین میزان استفاده را دارد .

از دیگر موارد استفاده تزریق بوتاکس می­توان به روی بینی، صاف کردن چانه، جا به جا کردن ابرو اشاره کرد .

مدت زمان باقی ماندن اثر بوتاکس :

به دلیل وجود شرایط جسمی متفاوت در هر فرد، مدت باقی ماندن اثر بوتاکس نیز متفاوت است اما به طور کلی بوتاکس بعد از تزریق شدن حدود نیمی از سال باقی می­ماند و از چروک شدن صورت جلوگیری می­کند. البته این تزریق قابل تجدید شدن است .

هزینه لازم برای بوتاکس :

بوتاکس کردن در هر فرد متفاوت دارای هزینه­ متفاوتی است. با توجه به عواملی مثل مهارت و تجربه پزشک و همین طور اعتبار کلینیک، اندازه قسمتی که بوتاکس می­شود و میزان چروک­ها در آن قسمت، متقاضی باید هزینه متفاوتی بپردازد .

گاهی متقاضی با دلایل متفاوت از نتیجه راضی نیست و باید تزریق بوتاکس را به طور مجدد انجام داد که به هزینه­ ها می­افزاید .

نکاتی که باید قبل از بوتاکس کردن بدانید :

اولین و مهم­ترین نکته این است که شما شخصا از پروسه و نحوه این عمل آگاه باشید و پزشک و کلینیک معتبری انتخاب کنید تا دچار عوارض نشوید .

دوم : از یک هفته پیش از شروع تزریق بوتاکس بدون مشورت با پزشک از دارو استفاده نکنید .

سوم : از یک هفته پیش از بوتاکس کردن ویتامین­های گیاهی را هم نباید استفاده کنید .

در نهایت باید بدانید که این روش برای مدت و دوره کوتاهی استفاده می­شود و حداکثر بعد از شش ماه باید آن را تجدید کنید .

نکاتی که باید بعد از بوتاکس کردن بدانید :

1 – صبور باشید. برای نتیجه گرفتن بعد از تزریق بوتاکس حداقل به چند روز زمان نیاز دارید. حتی گاهی برای مشاهده اثر آن باید تا دو هفته صبر کنید .

2 – برای این که تاثیر بوتاکس روی صورت نشان داده شود و اثر آن از بین نرود تا حدود یک هفته بعد از بوتاکس کردن نباید روی صورت درمان­های دیگر صورت بگیرد و همین طور بین یک تا دو روز تحت هیچ شرایطی این محل را ماساژ ندهید .

3 – برای تاثیر بهتر تزریق بوتاکس بهتر است تا چند ساعت دراز نکشید و به ایستاده یا نشسته بمانید .

4 – جایی که بوتاکس را تزریق می­کنید ماساژ ندهید .

5 – بعد از بوتاکس کردن نباید ورزش سنگین انجام دهید. به صورت اجازه استراحت دهید .

عوارض جانبی احتمالی در تزریق بوتاکس :

بوتاکس کردن یکی از درمان­های پرسابقه و امن است و سابقه بروز عوارض در متقاضیان انجام این کار بسیار پایین است .

از جمله عوارضی که در این نوع روش درمان و زیبایی سابقه داشته می­توان به سرخی و کبود شدن جای تزریق، سردرد و یا افتادگی پلک اشاره کرد. همچنین در موارد خیلی کمی بعد از تزریق بوتاکس عوارضی دیده شده که در صورت بروز بهتر است حتما به پزشک خود مراجعه کنید. این عوارض عبارتند از :

آلرژی، عفونت چشم یا مشکل بینایی، درد در بدن به خصوص در قفسه سینه و یا بی حس شدن و احساس ضعف زیاد داشتن و همین طور به وجود آمدن مشکل در صحبت یا غذا خوردن ( فرو بردن و بلع غذا )

به یاد داشته باشید در صورت مشاهده هر کدام از این عوارض بعد از تزریق ژل به پزشک خود مراجعه کنید .

https://cimaru.ir/how-long-does-botox-last-how-long-do-the-beauty-effects-of-botox-last/

موارد ممنوعیت در استفاده از بوتاکس :

سن افراد برای استفاده از بوتاکس باید بین هجده تا شصت و پنج باشد. برای افرادی خارج از این رنج سنی بوتاکس کردن ممنوع است .

در صورت آلرژی به مواد تشکیل دهنده بوتاکس نباید از این روش استفاده کنید .

تزریق بوتاکس برای بانوانی که کودک شیرخواره دارند یا باردار هستند ممنوع است .

به یاد داشته باشید در صورت داشتن عفونت پوستی نباید بوتاکس کنید .

نکاتی مثبت و منفی بوتاکس کردن :

اولین و مهم­ترین نکته مثبت بوتاکس و البته هدف از آن، صاف کردن و از بین بردن خط­ها و چین و چروک صورت است که البته باعث می­شود بعد از تزریق بوتاکس برای مدت کوتاهی قادر به نمایش عواطف و احساس خود نباشید .

از دیگر نکات منفی می­توان به احتمال کبودی و یا درد در محل تزریق شدن بوتاکس است که بعد از مدت کوتاهی از بین می­رود و نیازی به نگرانی برای این موارد نیست .

اثر استفاده ار بوتاکس تا حدود شش ماه بعد از تزریق از بین می­رود. برای بار اول حتی احتمال دارد که کمتر یعنی چهار تا پنج ماه طول بکشد. پس اگر فردی بعد از تزریق از تصمیم خود پشیمان شود یا آلرژی خاصی داشته باشد به راحتی و بعد از مدتی اثر این تزریق از بین می­رود و همین طور اگر کسی بخواهد کبوتاکس خود مجددا تزریق کند هیچ مانعی ندارد. فقط باید به این نکته توجه کند که بعد از هر تزریق بوتاکس اثر کمی بیشتر باقی مانده و مدت بیشتری طول می­کشد تا بوتاکس از بین برود .

از دیگر اثرات منفی این عمل می­توان که واکنش­های آلرژیک و یا عوارض خطرناک اضافه کرد که بسیار نادر هستند و خیلی کم اتفاق می­افتد و حتی کسانی که بعد از تزریق دچار مشکل می­شوند اکثرا به این دلیل است که بوتاکس مورد استفاده تقلبی و بی­کیفیت بوده و یا پزشک معالج مورد نظر مهارت و تجربه کافی نداشته و در تزریق اشتباه کرده است .

Comments are closed.