جراحی زیبایی

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی یک رشته منحصر به فرد از پزشکی است که بر بهبود ظاهر از طریق تکنیک‌های جراحی و پزشکی تمرکز دارد. جراحی زیبایی را می‌توان در تمام نواحی سر، گردن و بدن انجام داد. به دلیل اینکه مناطق تحت درمان به درستی عمل می‌کنند و سلامت خود را به دست می‌آورند اما فاقد زیبایی هستند، جراحی زیبایی انتخابی بر زیبایی شناسی تمرکز دارد و به عنوان «جراحی ظاهر» هم شناخته می شود.

مهمترین چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که اصطلاحات «جراحی پلاستیک» و «جراحی زیبایی» به جای یکدیگر به کار نمی روند. سردرگمی در مورد اصطلاحات منجر به سوء برداشت عمومی در مورد این دو تخصص شده است.

مدرک بورد تخصصی

بورد تخصصی جراحی زیبایی

داشتن مدرک بورد یکی از معیارهای مهم در تعیین صلاحیت جراح است. باید از پزشک خود در مورد مدارک تحصیلی‌اش سوال کنید و آنها را به دقت مطالعه فرمایید. هر یک از بوردهای صدور مجوز الزامات مختلفی دارد و میزان تحصیلات و تجربه‌ی پزشک را در زمینه‌های مختلف اندازه گیری می‌کند. مدرک بورد پزشک و وابستگی(های) انجمن حرفه‌ای او را بررسی کنید و برای اطلاع از شرایط مورد نیاز برای عضویت، با بورد یا انجمن تماس بگیرید.

این کار به شما اطمینان می‌دهد که پزشک مورد نظرتان در زمینه‌ی اصول جراحی زیبایی آموزش رسمی دیده است. دریافت بوردهای تخصصی حداقل به چهار سال آموزش رزیدنسی در زمینه‌ی جراحی‌های پلاستیک و / یا زیبایی نیاز دارند و پایه‌ی محکمی برای مهارت‌های پزشک فراهم می‌کنند.

کلیه ی اعضای آکادمی جراحی زیبایی آمریکا توسط بورد جراحی زیبایی آمریکا و یا توسط یکی از اعضای بورد تخصص‌های پزشکی آمریکا (ABMS) مانند انجمن‌های پوست، گوش و حلق و بینی، چشم پزشکی، جراحی فک و صورت و جراحی پلاستیک آمریکا تأیید شده اند.

بسیاری از پزشکانِ دارای مدرک بورد باید تست‌های شفاهی و کتبی را انجام دهند و برای تأیید مدرک بورد توسط بورد تخصصی جراحی زیبایی، که مجموعه‌ای دقیق از معیارها را برای اطمینان از تجربه و مهارت تخصصی در جراحی‌های زیبایی تعیین کرده، تحت بررسی دقیق قرار بگیرند.

انجمن پزشکی به بیماران توصیه می‌كند كه یك پزشک را بر اساس آموزش، تحصیلات، تجربه و سابقه‌ی طبابتش انتخاب كنند. در نهایت، بیماران باید پزشک را بر اساس روندی که انجام می‌دهد انتخاب کنند. آنها باید بدانند که پزشک آنها چند بار این روند را انجام داده و همچنین آموزش‌هایی که او در آن زمینه دیده را بررسی کنند.

مراجعه‌کنندگان همچنين بايد با افرادي كه تحت معالجه‌ی پزشكان مورد نظرشان بوده اند صحبت كنند و قبل از انتخاب پزشك، از آنها بخواهند نتايج را مشاهده كنند.

سوالات متداول در مورد جراحی زیبایی

سوال۱: آموزش و تحصیلات جراح پلاستیک و جراح زیبایی چه فرقی با هم دارد؟

مقایسه ی جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک

پاسخ: به دلیل اینکه رویه‌ها و نتایج هر یک کاملاً متفاوت است، آموزش جراحان زیبایی و جراحان پلاستیک نیز بسیار متفاوت می‌باشد.

از آنجا که هیچ برنامه‌ی رزیدنسی به طور تخصصی بر روی جراحی زیبایی متمرکز نشده است، پزشکانی که به دنبال جراحی زیبایی هستند دارای سوابقی هستند که شامل دانشکده پزشکی، رزیدنسی و / یا برنامه فلوشیپ، ترجیحاً در یک رشته تخصصی جراحی است، که معمولاً با گرفتن مدرک بورد در آن تخصص و آموزش تخصصی در جراحی‌های زیبایی پس از دوره‌ی رزیدنسی همراه است. این کار را می‌توان از طریق برنامه‌ی فلوشیپ جراحی زیبایی و همچنین از طریق کارگاه‌ها، سمینارها و سخنرانی‌ها انجام داد. پزشکان با تجربه در جراحی زیبایی از بورد جراحی زیبایی آمریکا (ABCS) مدرک کسب می‌کنند؛ این بورد مجموعه‌ای دقیق از معیارها را برای اطمینان از تجربه و مهارت تخصصی در جراحی‌های زیبایی ایجاد کرده است.

جراحان پلاستیک مسیری مشابه با بسیاری از جراحان زیبایی را طی می‌کنند. با این حال، پس از اتمام دانشکده پزشکی، آنها رزیدنسی و یا فلوشیپ جراحی پلاستیک را به پایان می‌رسانند و سپس ممکن است از بورد جراحی پلاستیک دانشگاه‌های معتبر مدرک کسب کنند. در این مرحله، آموزش اضافی جراحان پلاستیک در زمینه‌ی جراحی زیبایی اختیاری است. در صورت انتخاب آموزش اضافی، آنها می‌توانند از طریق برنامه آموزشی فلوشیپ، کارگاه‌ها، سمینارها و سخنرانی‌ها گام‌هایی برای کسب تجربه در جراحی زیبایی بردارند و پس از تکمیل نیازهای لازم، از بورد جراحی زیبایی دانشگاه پزشکی مدرک کسب کنند.

صدور مدرک توسط این بورد (مدرک بورد) برای تعیین صلاحیت جراح بسیار مهم است. هر یک از بوردهای صدور مجوز الزامات بسیار متفاوتی دارد و میزان تحصیلات و تجربه‌ی پزشک در زمینه‌های مختلف را اندازه گیری می‌کند. این مسئله حائز اهمیت است که مردم و همچنین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی این تفاوت‌ها را درک کنند تا بیماران بتوانند هنگام انتخاب جراح برای یک روند خاص، اعم از جراح زیبایی یا پلاستیک، آگاهانه تصمیم بگیرند. آموزش و ایمنی بیمار در رأسِ مأموریت آکادمی جراحی زیبایی آمریکا برای پیشبرد تخصص جراحی زیبایی و مراقبتِ با کیفیت از بیمار قرار دارند.

سوال۲: بورد جراحی زیبایی آمریکا چیست؟

بورد چراحی زیبایی آمریکا

پاسخ: بورد جراحی زیبایی آمریکا تنها آزمون تأیید بورد است که به بررسی مهارت یک جراح در زمینه‌ی جراحی زیبایی صورت و بدن اختصاص دارد. این یک بورد فوق تخصصی مستقل است که پزشکان را از لحاظ جراحی عمومی و جراحی‌های زیبایی صورت و پوست بررسی می‌کند.

موارد واجد شرایط بودن عبارت است از:

  • داشتن مدرک در یکی از بوردهای ABMS (از جمله بورد جراحی پلاستیک آمریکا، بورد جراحی آمریکا، بورد جراحی پوست آمریکا یا بورد جراحی دهان و فک و صورت آمریکا)
  • تکمیل یک فلوشیپ مورد تایید AACS، یا
  • حداقل شش سال طبابت و انجام حداقل ۱۰۰۰ مورد جراحی زیبایی
  • گذراندن یک آزمون شفاهی و کتبی سخت دو روزه
  • خوش اخلاق بودن

سوال۳: از کجا می‌توان فهمید که از پزشکی شکایت قضائی شده است؟ کجا می‌توانم از یک پزشک شکایت کنم؟

شکایت از پزشک

پاسخ: هر کشوری دارای یک انجمن پزشکی خاص خود است که به پزشکان مجوز می‌دهد و شکایات و اقدامات انضباطی علیه پزشکان در تمام رشته‌ها را پیگیری می‌کند. اکثر کشورها سیستم‌های آنلاین دارند تا سریعاً نام پزشکان را جستجو کنند. برای یافتن اداره‌ی درست، با انجمن پزشکی یا وزارت بهداشت کشور خود تماس بگیرید.

سوال۴: بیشتر افراد در چه سنی جراحی زیبایی انجام می‌دهند؟

پاسخ: میانگین سنی بیمارانی که جراحی زیبایی انجام می‌دهند ۴۱ سال است. درمان‌هایی مانند افزایش حجم سینه، لیپوساکشن، جراحی زیبایی بینی (عمل بینی) و درم ابریژن (روشی است برای نوسازی پوست بدن که در آن، لایه بیرونی پوست را می‌سابند تا پوست جدید و نو به نظر برسد) در میان بیماران جوان شایع است، در حالی که روش هایی از جمله بلفاروپلاستی (لیفت پلک)، لیفت سینه، لیفت صورت و بوتاکس در بیماران مسن‌تر بیشتر دنبال می‌شوند.