بررسی اجمالی جوانب لیزر موهای زائد یا لیزر بدن

لیزر موهای زائد یک روش پزشکی است که از یک پرتوی متمرکز از نور (الکس) برای از بین بردن موهای ناخواسته استفاده می کند.

هنگام لیزر موهای زائد یا لیرز بدن ، لیزر نوری را منتشر می کند که توسط رنگدانه (ملانین) در مو جذب می شود. انرژی نور به گرما تبدیل می شود و به کیسه های لوله ای شکل داخل پوست (فولیکول های مو) که مو ایجاد می کند آسیب می رساند. این آسیب رشد آینده مو را مهار یا به تأخیر می اندازد.

اگرچه لیزر موهای زائد به طور موثری رشد مو را برای مدت طولانی به تأخیر می اندازد ، اما معمولاً به  از بین بردن مو منجر نشود. چندین روش لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای بدن اولیه لازم است ، و همچنین ممکن است به درمان های لازم نیز نیاز باشد. لیزر موهای زائد برای افرادی که پوست سبک دارند و موهای تیره دارند موثر است.

لیزر موی صورت

چرا لیزر موهای زائد مهم است

از لیزر موهای زائد برای کاهش موهای بدن استفاده می شود. محل های درمانی رایج شامل پاها ، زیر بغل ، لب فوقانی ، چانه و خط بیکینی است. با این وجود ، لیزر موهای بدن ناخواسته تقریباً در هر ناحیه ، به جز پلک یا محیط اطراف ، امکان پذیر است.

رنگ مو و نوع پوست بر موفقیت لیزر موهای زائد تأثیر می گذارد. اصل اساسی این است که رنگدانه مو ، اما نه رنگدانه پوست ، باید نور را جذب کند. لیزر باید ضمن جلوگیری از آسیب رساندن به پوست ، فقط به فولیکول مو آسیب برساند. بنابراین ، تضاد بین مو و رنگ پوست – موهای تیره و پوست سبک – بهترین نتیجه را به همراه دارد.

در صورت وجود اختلاف کمی بین رنگ مو و پوست ، خطر آسیب دیدن پوست بیشتر است ، اما پیشرفت های فناوری لیزر باعث شده است که لیزر موهای زائد یا لیزر بدن را برای افرادی که پوست تیره تری دارند ، امکان پذیر باشد. لیزر موهای زائد برای رنگ موهایی که نور را به خوبی جذب نمی کنند موثر است: خاکستری ، قرمز ، بلوند و سفید. با این حال ، گزینه های درمانی با لیزر برای موهای با رنگ روشن همچنان توسعه یافته است.

عوارض  لیزر موهای زائد

 دستگاه لیزرموهای زائد

خطرات عوارض جانبی لیزر موهای زائد با توجه به نوع پوست ، رنگ مو ، برنامه درمانی و پیروی از مراقبت های پیش از درمان و پس از درمان متفاوت است. شایع ترین عوارض جانبی لیزر موهای زائد شامل موارد زیر است:

۱-سوزش پوست. ناراحتی موقتی ، قرمزی و تورم از عوارض لیزر موهای زائد شایع است. هر گونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود.

۲-تغییر رنگدانه. از عوارض لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تاریک یا روشن کند ، معمولاً به طور موقت. روشنایی پوست در درجه اول بر کسانی که از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری نمی کنند قبل یا بعد از درمان و افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

۳-به ندرت ، لیزر موهای زائد یا لیزر بدن  می تواند باعث ایجاد تاول ، پوسته پوسته شدن ، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض لیزر موهای زائد  شامل خاکستری شدن  رنگ موهای درمان شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت درمان ، به خصوص در پوستهای تیره وجود دارد.

به دلیل احتمال آسیب دیدگی شدید چشم ، لیزر موهای بدن برای پلک ها ، ابروها یا مناطق اطراف آن توصیه نمی شود.

آمادگی های قبل از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

اگر به لیزر موهای زائد یا لیزر موهای بدن علاقه مند هستید ، پزشکانی را انتخاب کنید که دارای مجوز در یک تخصص مانند پوست یا جراحی زیبایی باشد و در زمینه لیزر موهای زائد نیز دارای مجوز باشند. اگر یک دستیار پزشک دارای مجوز عمل را انجام می دهند ، مطمئن شوید که پزشک نظارت می کند و در طول درمان درکنار دستیار خود است.

قبل از لیزر موهای زائد ، با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این گزینه درمانی مناسب برای شما است یا خیر. پزشک شما به احتمال زیاد موارد زیر را انجام می دهد:

  • تاریخچه پزشکی خود را ، از جمله استفاده از داروها ، تاریخچه اختلالات پوستی یا زخم و روشهای قبلی برداشتن مو را  با پزشک در میان بگذارید.
  • در مورد خطرات ، مزایا و انتظارات ، از جمله اینکه لیزر موهای زائد یا لیزر بدن چه کاری را برای شما انجام می دهند، اطلاعات کسب کنید.
  • عکس بگیرید تا برای ارزیابی های قبل و بعد و بررسی های طولانی مدت استفاده شود.
  • در مشاوره ، درباره یک برنامه درمانی و هزینه های مربوط به آن صحبت کنید.

پزشک همچنین دستورالعمل های خاصی را برای آماده سازی برای لیزر موهای زائد ارائه می دهد. اینها شامل موارد زیر است:

۱-دوری از آفتاب یا استفده از کرم ضد آفتاب. توصیه های پزشک خود را برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، معمولاً تا شش هفته قبل از درمان ، دنبال کنید و روزانه از یک ضد آفتاب استفاده کنید.

۲-استفاده از ضد آفتاب تجویز شده: از هرگونه کرم های ضد آفتاب که پوست شما را تیره می کند ، خودداری کنید. پزشک ممکن است در صورت داشتن لکه های براق یا تیره پوست ، کرم سفید کننده پوست را تجویز کند.

۳-اجتناب از سایر روش های رفع مو. شستشو ، اپیلاسیون و الکترولیز می تواند فولیکول مو را مختل کند و باید حداقل چهار هفته قبل از درمان از آن خودداری کرد.

۴-جلوگیری از داروهای رقیق کننده خون. قبل از عمل از پزشک خود بپرسید که از داروهایی مانند آسپرین یا داروهای ضد التهاب استفاده شود یا خیر.

۵-تراشیدن منطقه لیزر: موهای بالای پوست را از بین ببرید که می تواند باعث صدمه سطح پوست از موهای سوخته شود ، اما ساقه مو را در زیر سطح سالم نگه  دارید.

لیزر بدن

چه انتظاری از لیزر موهای زیاد باید داشت؟

لیزر موهای زائد یا لیزر بدن معمولاً نیاز به دو تا شش جلسه درمان دارد. فاصله بین درمانها بسته به موقعیت مکانی متفاوت خواهد بود. در مناطقی که مو به سرعت رشد می کند ، مانند لب فوقانی ، درمان ممکن است در چهار تا هشت هفته تکرار شود. در مناطقی از رشد آهسته مو مانند پشت ، درمان ممکن است هر ۱۲ تا ۱۶ هفته باشد.

برای محافظت در برابر هر پرتو درمانی ، عینک مخصوصی را برای محافظت از چشمان خود در برابر پرتو لیزر استفاده می شود. پزشک ممکن است یک ماده بی حس کننده موضعی بر روی پوست  اعمال کند تا هرگونه ناراحتی در طول درمان را کاهش دهد.

فرایند لیزر موهای زائد

پزشک یک دستگاه لیزر دستی را به پوست شما فشار می دهد. بسته به نوع لیزر ، یک دستگاه خنک کننده در نوک ابزار یا یک ژل خنک ممکن است برای محافظت از پوست و رنگ پوست و رنگ مو شما و کاهش خطر عوارض لیزر موهای زائد استفاده شود.

هنگامی که پزشک لیزر را فعال می کند ، پرتوی لیزر از پوست شما به سمت فولیکول های مو عبور می کند. گرمای شدید ناشی از پرتوی لیزر به فولیکول های مو آسیب می رساند ، که مانع از رشد مو می شود. ممکن است ، احساسی مانند گرمازدگی کنید.

درمان یک ناحیه کوچک مانند لب فوقانی ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد. درمان یک منطقه بزرگتر مانند کمر ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد.

بعد از انجام لیزر موهای زائد چه نتایجی پیش میآید؟

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد یا لیزر موهای بدن ، قرمزی و تورم را متوجه شوید.

برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت درمان قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد ، واکنش پوستی داشته باشید ، پزشک ممکن است یک کرم استروئید را در ناحیه آسیب لیزر شده تجویز کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از قرار گرفتن در معرض آفتاب – هم نور آفتاب طبیعی و هم تخت های برنزه – به مدت شش هفته  طبق دستور پزشک خودداری کنید. روزانه از یک ضد آفتاب استفاده کنید.

نتیجه

 در لیزر موهای زائد یا لیزر نوهای بدن  مو بلافاصله از بین نمی روند ، اما شما آنها را در طی چند روز یا چند هفته می ریزید. این ممکن است مانند رشد مداوم مو به نظر برسد. درمان های مکرر معمولاً ضروری هستند زیرا رشد و ریزش مو بطور طبیعی در یک چرخه اتفاق می افتد ، و لیزر بدن در مرحله رشد با فولیکول های مو بهترین کارایی را می کند.

نتایج به طور قابل توجهی متفاوت است و پیش بینی دشوار است. اکثرا حذف موهای زائد را که چندین ماه به طول می انجامد ، و ممکن است سالها طول بکشد ، اما لیزر موهای زائد رشد موهای زائد را متوقف نمی کند. وقتی موها دوباره رشد می کنند ، معمولاً ظریف تر و از رنگ روشن تری برخوردار هستند.

برای کاهش موهای بلند ممکن است شما به چندین جلسه  لیزر موهای زائد نیاز داشته باشید.

لیزر مو زیر بغل

Comments are closed.