نور درمانی: مزایا و عوارض جانبی درمان با نور قرمز در جوانسازی پوست

در مورد نور درمانی چه باید دانست

نور درمانی(RLT) با هدف استفاده از نور قرمز با طول موج کم ، مشکلات پوستی را حل می کند. بسیاری از متخصصان معتقدند که می تواند در مواردی مانند بیماری های پوستی ، اسکارها و علائم پیری – از جمله چین و چروک و لکه های پیری – کمک کند.

برخی شواهد برای تأیید بسیاری از این ادعاها وجود دارد ، اما درمان با نور قرمز هیچ درمان معجزه آسایی نیست.

هر کسی که درمان را در نظر دارد باید اقدامات دیگری را نیز برای ارتقا سلامت پوست انجام دهد. استفاده نادرست از درمان با نور قرمز همچنین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.

نور درمانی چگونه کار می کند

نور درمانی یک روش ساده است که بدن را در معرض نور قرمز با طول موج کم قرار می دهد. نور درمانی با سطح پایین لیزر نام دیگری برای این فرآیند است ، اگرچه ممکن است درمان با نور قرمز معروفیت بیشتری داشته باشد.

این نور قرمز طبیعی است و می تواند به عمق پوست نفوذ کند ، جایی که سلول ها می توانند آن را جذب کرده و استفاده کنند.

یک مطالعه اشاره کرد ، میتوکندری در سلولهای پوست می تواند این ذرات نور را جذب کند. این می تواند به سلول ها در تولید آدنوزین تری فسفات ، که منبع انرژی برای تمام سلول ها است ، کمک کند.

بسیاری از کارشناسان مزایای مثبت بالقوه درمان با نور قرمز را به این عملکرد نسبت می دهند. با استفاده از این انرژی اضافی ، سلول ها می توانند در مقابل آسیب دیدگی و تجدید قوا واکنش بهتری نشان دهند.

اگرچه تحقیقات اولیه پیرامون نور درمانی وجود دارد ، اما هنوز هیچ مدرک قطعی مبنی بر مفید بودن آن وجود ندارد. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که این درمان نویدبخش است ، اما مطالعات بالینی گسترده تر بر روی انسان به تعیین کاربردهای بالقوه درمان با نور قرمز کمک می کند.

با این اوصاف ، چندین مزیت بالقوه درمان با نور قرمز وجود دارد که در بخش های زیر به آنها خواهیم پرداخت.

بهبود سلامت پوست
بیشتر افراد به نور درمانی به عنوان راهی ممکن برای بهبود سلامت پوست علاقه نشان می دهند.

احتمال استفاده از درمان با نور قرمز به عنوان راهی برای جوان سازی پوست منجر به تعداد زیادی از مطالعات شده است. همانطور که در یک بررسی اشاره شده است ، درمان با نور قرمز می تواند به جوان سازی پوست کمک کند:

 • افزایش تولید کلاژن در پوست ، که به پوست قابلیت ارتجاعی می بخشد
 • افزایش تولید فیبروبلاست ، که به تولید کلاژن و سایر فیبرهای بافتی کمک می کند
 • افزایش گردش خون بین سلولهای خون و بافت
 • محافظت از سلول ها در برابر آسیب
 • افزایش mRNA در سلول ها ، که به تحریک سلول کمک می کند
 • بهبود بافت صورت
 • کاهش خطوط ریز
 • کاهش شدت چین و چروک

یک کارآزمایی بالینی در ژورنال Photomedicine و Laser Surgery برای برخی از مشکلات اساسی پوست در یک گروه کوچک 136 نفری ، درمان نوری را کشف کرده است. محققان دریافتند که این روش های درمانی می تواند منجبر به:

 • جوان سازی پوست
 • چهره را بهبود بخشد
 • بهبود احساس پوست

لازم به یادآوری است که بسیاری از نتایج مربوط به درمان با نور قرمز از مطالعات حیوانات یا لوله های آزمایشگاهی حاصل می شود که عملکرد درمان با نور قرمز را بررسی می کند. همانطور که در آزمایش بالینی فوق مشهود است ، در بسیاری از مطالعات انسانی از اندازه نمونه بسیار کمی استفاده شده است.

این نتایج پتانسیل درمان را نشان می دهد اما شواهد قطعی برای اثرگذاری آن در هر مورد نیست.

بهبود آکنه

همانطور که در بررسی سمینارهای طب جلدی و جراحی نیز اشاره شده است ، اشکال نور درمانی گزینه های بالقوه ای برای درمان آکنه ولگاریس است.

نور خورشید می تواند نحوه رفتار غدد چربی را تغییر دهد. غدد چربی سبوم تولید می کنند که ممکن است منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه شود. نور خورشید ممکن است به آرامش غدد پرکار کمک کند.

موضوعی که بسیاری از افراد در معرض نور خورشید دارند این است که با قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش همراه است که ممکن است با گذشت زمان باعث ایجاد سایر مشکلات پوستی شود. این موارد می توانند شدید باشند و ممکن است شامل سرطان پوست شوند.

نور درمانی ، به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی مانند نور درمانی آبی ، یک درمان بالقوه موثر برای آکنه ولگاریس است. به نظر می رسد نور به عمق پوست نفوذ کرده و بر تولید سبوم تأثیر می گذارد و در عین حال التهاب و تحریک در ناحیه را کاهش می دهد.

التیام زخم
نور قرمز همچنین ممکن است در سرعت بخشیدن به ترمیم زخم مفید باشد.

تحقیقاتی این واقعیت را برجسته می کنند که نور درمانی ممکن است به چند روش به ترمیم زخم کمک کند ، مانند:

 • کاهش التهاب در سلول ها
 • تحریک به تشکیل عروق خونی جدید ، که پزشکان آن را رگ زایی می نامند
 • افزایش فیبروبلاست های مفید در پوست
 • افزایش تولید کلاژن در پوست


مطالعات بیشتر در مورد انسان می تواند به تایید این نتایج کمک کند.

رشد مو
یک مطالعه کوچک در مجله زیبایی و لیزر درمانی ، تأثیر نور کم در افراد مبتلا به آلوپسی را بررسی کرد.

این مطالعه نشان داد که افرادی که نور درمانی را دریافت می کنند ، در مقایسه با افراد گروه کنترل ، تراکم مو بهبود یافته اند.

نویسندگان خاطرنشان کردند که وقتی افراد در طول موجهای 665 نانومتری و 808 نانومتر از نور استفاده می کنند ، این اثر مفید بود.

با این حال ، این یک مطالعه کوچکتر بود و مطالعات بالینی گسترده تر به پشتیبانی این ادعاها کمک می کند.

کاهش درد
درمان با نور قرمز همچنین ممکن است یک درمان موثر برای درد در افراد با شرایط خاص باشد.

مروری در مجله پزشکی طب فیزیکی و توانبخشی اروپا نتایج بسیاری از مطالعات پیرامون درمان با نور قرمز و اختلالات اسکلتی عضلانی را جمع آوری کرد.

این تحقیق نشان داد که نور درمانی می تواند به طور موثری درد بزرگسالان مبتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی مختلف را کاهش دهد. محققان خاطرنشان می كنند كه به نظر می رسد پزشكانی كه به توصیه های خاص دوز پایبند هستند ، اثربخشی درمان را افزایش می دهند.

بهبود استخوان
تحقیقی پتانسیل درمان با نور قرمز رادر درمان نقایص استخوان صورت بررسی کرد.

نتایج محققان نشان می دهد که درمان با نور قرمز ممکن است به تسریع بهبودی پس از درمان نقص استخوان صورت کمک کند. این بررسی همچنین خاطر نشان می کند که این درمان به کاهش التهاب و درد در طی روند کمک می کند.

با این حال ، محققان خواستار یک رویکرد استانداردتر برای تعیین موثر بودن یا نبودن درمان شدند

https://cimaru.ir/what-is-laser-treatment-what-do-you-know-about-laser-wound-healing/

فواید ضد التهابی
همانطور که تحقیقات در مجله متذکر شده اند ، ریشه بسیاری از بیماری هایی که درمان با نور قرمز درمان می کند ، در التهاب است.

اگرچه دلیل دقیق آن هنوز روشن نیست ، درمان با نور قرمز اثرات ضد التهابی قابل توجهی در بدن دارد. این تأثیرات هم محلی است ، جایی که پزشکان نور را به کار می گیرند و هم سیستمیک را در سایر بافت ها و اندام های بدن اعمال می کنند.

محققان توضیح می دهند که اثرات مفید ضد التهابی درمان با نور قرمز و کاربردهای بالقوه این روش درمانی فراوان است.

تحقیقات بیشتر ممکن است به ما کمک کند تا درک کنیم که آیا ممکن است در موارد التهابی مزمن مانند موارد زیر کمک کند:

 • بیماری آلزایمر
 • چاقی
 • دیابت نوع 2
 • آلوپسی آره آتا
 • تیروئیدیت خود ایمنی یا التهاب تیروئید
 • پسوریازیس
 • آرتروز
 • تاندینیت ، یا التهاب تاندون ها


باز هم ، تحقیقات هنوز مقدماتی است. با این حال ، اثر ضد التهابی درمان با نور قرمز بسیار امیدوار کننده است.

مطالعات گذشته بر اهمیت طول موج های خاصی که مردم برای هدف قرار دادن پوست خود استفاده می کنند ، تأکید داشتند.

عوارض جانبی بالقوه
نور درمانی یک فرایند کاملاً طبیعی است. این ماده پوست را در معرض میزان نوری قرار می دهد که مضر نیستند – بر خلاف نور ماورا UV بنفش از خورشید.

به همین دلیل ، عملاً خطر عوارض جانبی ناشی از درمان با نور قرمز وجود ندارد. با این وجود ، ممكن است یك تمرینكننده با تجربه كم یا كسی كه خود را در معرض درمان بیش از حد قرار می دهد ، باعث آسیب به بافت و سلول شود.

نور درمانی هزینه عملیاتی نسبتاً کمی دارد. اینروش همچنین به معنای سنتی یک دارو نیست ، بنابراین به طور گسترده در دسترس است. بسیاری از کلینیک های زیبایی ممکن است اتاقها یا لامپهای درمان با نور قرمز را ارائه دهند.

برای روش عمومی درمان با نور قرمز هیچ گونه پوشش بیمه ای وجود ندارد. با این حال ، برخی از متخصصان پوست ممکن است برنامه های هدفمند درمان با نور قرمز را ارائه دهند. هر کسی که در مورد مشکل پوستی نگران است و ممکن است درمان با نور قرمز به آن کمک کند.

خلاصه
نور درمانی به طور کلی بی خطر است و ممکن است یک گزینه درمانی بسیار موثر برای افرادی باشد که بدنبال تغییرات کوچکتر در پوست خود هستند و یا برای حفظ سلامت پوست و کاهش التهابات.

سایر کاربردهای درمان با نور قرمز شواهد اولیه امیدوارکننده ای دارند ، اما شواهد قابل اعتماد کافی در انسان وجود ندارد که بتوان آن را در هر مورد موثر دانست.

درمان با نور قرمز تنها بخشی از یک برنامه کامل مراقبت از پوست است و نباید تنها راهی باشد که فرد از پوست خود مراقبت می کند. ممکن است چندین درمان با نور قرمز طول بکشد تا یک فرد متوجه تغییرات پوست خود شود.

هر کسی مطمئن نیست که این روش برای آنها مناسب است ، باید با یک پزشک صحبت کند تا در مورد مزایای بالقوه صحبت کند.

دسترسی سریع به عناوین

پیمایش به بالا