تزریق PRP در رفع چین و چروک|تزریق پی آر پی و جوانسازی پوست

تزریق PRP در رفع چین و چروک که به معنای پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP ماده ای است که با تزریق آن  باعث بهبودی پوست می شود. پلاسما بخشی از خون فرد است که حاوی “فاکتورها” یا پروتئین های خاصی است که به لخته شدن خون کمک می کند. همچنین حاوی پروتئین هایی است که رشد سلول را پشتیبانی می کنند. محققان PRP را با جداسازی پلاسما از خون و تمرکز آن تولید کرده اند.

ایده این است که تزریق PRP  به بافت های آسیب دیده بدن شما را برای رشد سلول های جدید و سالم تحریک می کند و باعث بهبودی پوست و همچنین تزریق پی آر پی در رفع چین و چروک پوست بسیار موثر است. از آنجا که فاکتورهای رشد بافت در تزریقهای رشد آماده تمرکز بیشتری دارند ، محققان فکر می کنند که بافتهای بدن ممکن است سریعتر بهبود یابد.

اهداف تزریق پی آر چیست؟

محققان در حال آزمایش تزریق PRP موارد زیر  هستند. نمونه هایی از این کاربرد تزریقPRP  عبارتند از:

تزریقPRP  در درمان ریزش مو: پزشکان برای تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو ، PRP را در پوست سر تزریق کرده اند. طبق تحقیقاتTrusted Source از سال 2014 ، تزریق پی آر پی در درمان آلوپسی آندروژنی موثر است ، که به عنوان طاسی الگوی مرد نیز شناخته می شود.

تزریقPRP در درمانصدمات تاندون: تاندون ها باند ضخیمی از بافت هستند که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کنند. آنها معمولاً پس از آسیب ، ضعیف می شوند. پزشکان از ت تزریق پی آر پی برای معالجه مشکلات مزمن تاندون مانند آرنج تنیس ، تاندونیت آشیل در مچ پا ، زانوی بلوز یا درد در تاندون پاتلار در زانو استفاده کرده اند.

صدمات حاد: پزشکان از تزریق PRP برای درمان صدمات حاد ورزشی مانند عضلات همسترینگ کشیده شده یا اسپری زانو استفاده کرده اند.

ترمیم پس از عمل جراحی: بعضی اوقات پزشکان از تزریق پی آر پی بعد از عمل برای ترمیم تاندون پاره شده (مانند تاندون روتاتور کاف در شانه) یا رباط ها (مانند رباط صلیبی قدامی یا ACL) استفاده می کنند.

پوکی استخوان: پزشکان PRP را به زانو در افراد مبتلا به آرتروز تزریق می کنند. یک منبع معتبر از مطالعه 2015 نشان داد که تزریق پی آر پی از تزریق اسید هیالورونیک (یک روش درمانی سنتی) برای درمان آرتروز مؤثر است.

توجه به این نکته مهم است که هیچ یک از این کاربردها به طور قطعی اثبات اثبات نشده است.

آماده سازی قبل از  تزریق PRP

به طور کلی ، چند مرحله برای آماده سازی برای تزریق پی آر پی وجود دارد.

با این وجود ، PRP به روشهای مختلفی قابل تزریق است. به عنوان مثال ، بعضی اوقات محلول لیدوکائین با بی حسی موضعی قبل از تزریق روی پوست سر شما اعمال می شود.

در موارد دیگر ، بی حس کننده موضعی با PRP مخلوط می شود تا هرگونه ناراحتی را کاهش دهد. بعضی اوقات ، پزشک شما در طول عمل جراحی PRP تزریق یا اعمال می کند. در این مورد ، آماده سازی برای تزریق پی آر پی شامل پیروی از توصیه های جراح شما می باشد.

فرآیند تزریق پی آر پی

تزریق prp  در درمان ریز مو

آنچه در مورد یک فرآیند معمولی تزریق پی آر پی انتظار دارید:

یک متخصص بهداشت و درمان نمونه ای از خون شما را میگیرد. مقدار نمونه بستگی به محل تزریق PRP دارد. به عنوان مثال ، مقدار خون گرفته شده برای تزریق به پوست سر برای یك منبع مورد مطالعه 20 میلی لیتر بود. این کمی بیشتر از یک قاشق چایخوری است.

خون درون سانتریفیوژ قرار می گیرد. این دستگاهی است که خیلی سریع به اطراف می چرخد ​​و باعث جدا شدن اجزای خون می شود. روند جداسازی حدود 15 دقیقه طول می کشد.

یک تکنسین پلاسمای جدا شده را می گیرد و آن را برای تزریق در ناحیه آسیب دیده آماده می کند.

پزشکان اغلب از تصویربرداری مانند اولتراسوند برای مشخص کردن نواحی خاص برای تزریق مانند تاندون استفاده می کنند. سپس پزشک شما پی آر پی را در ناحیه آسیب دیده تزریق می کند.

روند تزریق پی آر پی این روند معمولاً حدوداً یک ساعت طول می کشد.

عوارض جانبی تزریق PRP چیست؟

از آنجا که PRP شامل تزریق ماده ای به پوست است ، عوارض جانبی احتمالی وجود دارد. PRP اتولوگ است ، به این معنی که حاوی موادی است که به طور مستقیم از بدن خود شما وارد می شوند. این خطرات را برای واکنش آلرژیک ناشی از تزریق داروهای دیگر مانند کورتیزون یا اسید هیالورونیک ایجاد می کند. با این حال ، خطرات ناشی از تزریق وجود دارد ، از جمله:

  • عفونت
  • آسیب های عصبی
  • درد در محل تزریق
  • آسیب بافت

شما باید در مورد این خطرات احتمالی با پزشکتان و همچنین مراحلی که پزشک برای به حداقل رساندن این خطرات انجام خواهد داد ، صحبت کنید.

زمان بهبودی برای تزریق پی آر پی چقدر است؟

در صورت تزریق PRP به دنبال آسیب ، پزشک ممکن است توصیه کند که ناحیه آسیب دیده را استراحت دهید. با این حال ، این توصیه ها بیشتر مربوط به آسیب و کمتر به تزریق پی آر پی است. بیشتر افراد می توانند فعالیت های روزانه خود را به دنبال تزریق PRP ادامه دهند.

از آنجا که تزریق PRP برای بهبودی در نظر گرفته شده است ، ممکن است بعد از دریافت تزریق ها متوجه اختلاف فوری نشوید. با این وجود ، در طی گذشت چند هفته یا چند ماه ، ممکن است مشاهده کنید که در صورت تزریق پی آر پی ، منطقه سریعتر بهبود می یابد یا  رشد موهای سریع تر میشود.

دسترسی سریع به عناوین

پیمایش به بالا