برداشتن خال٬زگیل و ضایعات پوستی

برداشتن خال و زگیل

خال و یا زگیل نوعی ضایعه  پوستی است که اکثر افراد آن را به شکل مادرزادی در بخش هایی از بدن خود دارند. حال گاهی برخی از این خال یا زگیل ها در نواحی هستند که به لحاظ زیبایی برای فرد آزار دهنده هستند و به دنیال راهی اند تا آن را درمان کنند.

روش های متعددی برای برداشتن خال و یا زگیل ها وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

  • روشRF:  در این روش امواج مخصوصی را به محل مورد نظر می تابانند که پس از قرمز شدن آن ناحیه به تدریج با برگشتن رنگ طبیعی پوست خال یا زگیل از بین می رود.
  • روش جراحی: این یک روش مرسوم تر است اما به دلیل ایجاد برش های سطحی بر روی پوست باعث به وجود آمدن جای زخم یا اسکار می شود که طبیعتا خوشایند خیلی از افراد نیست.
  • تکنیک کرایو سرجری: به این روش تکنیک سرد کردن یا فریز کردن هم می گویند. روش کار آن به این شرح است که گاز اکسید نیتروژن را به محل مورد نظر می زنند و به دلیل سرمای ایجاد شده رگ ها و عروقی که خون را به آن ناحیه می رسانند یخ می زنند و این یخ زدگی باعث مرگ بافت و یا ضایعه مربوطه می شود که به آن نکروز می گویند.  تنها ایراد این روش این است که معمولا ناحیه فریز شده دچار تغییر رنگ می شود که اکثرا هم این دورنگی باقی می ماند و در اثر مرور زمان از بین نمی رود.
  • استفاده از لیزر: در این روش ابندا محل مورد نظر بی حس  می شود. لیزر به داخل خال و یا زگیل نفوذ کرده و شکل رنگدانه های آن را تغییر می دهد که باعث می شود که این رنگدانه به شکل طبیعی از بدن دفع شوند. از نکات مهم در این روش این این است که فرد  تا ۶ هفته نباید در معرض نور خورشید باشد و یا از کرم های ضدآفتاب استفاده کند. استفاده از لیزر خودش مزایا و معایبی دارد مانند:

مزایا:

  • غیر تهاجمی است و به دلیل اینکه هیچ برشی روی پوست انحام نمی شود٬ نه جای زخم می ماند و نه خبری از عفونت های بعد از عمل است.
  • می توان چندی خال و زگیل را در طول یک جلسه با لیزر از بین برد.
  • مناطقی را می توان با لیزر از بین برد که با روش های دیگر به سادگی انجام نمی گیرد.

معایب:

لیزر فقط برای درمان خال و زگیل های سطحی مناسب است.
اگر کسی بخواهد از این روش استفاده کند باید نسبت به عوامل سرطانی آگاهی پیدا کند. چون لیزر خال را از بین می برد.