مزوتراپی روشی است که از تزریق ویتامین ها ، آنزیم ها ، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوان سازی و سفت کردن پوست و همچنین از بین بردن چربی اضافی و حتی درمان ریزش مو استفاده می کند.

میشل پیستور ، پزشک فرانسه ، در سال ۱۹۵۲ این روش جهت از بین بردن چربی  توسعه داد. مزوتراپی در ابتدا برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گرفت. ولی بعد آز چند سال  ، در ایالات متحده و سایر نقاط جهان محبوبیت زیادی کسب کرد.

مزوتزاپی چیست

امروزه از مزوتراپی در موارد استفاده می شود:

 • از بین بردن چربی هایی را در مناطقی مانند معده ، ران ، باسن ، باسن ، پاها ، بازوها و صورت
 • رفع چین و چروک ها و خطوط 
 • سفت کردن پوست
 • تناسب در اندام بدن
 • روشن کردن پوست
 • درمان ریزش مو
مزایایی مزوتراپی

در این روش از سوزن های بسیار ریز استفاده می شود تا یک سری از تزریق ها به لایه میانی (مزودرم) پوست منتقل شود. ایده مزوتراپی این است که موارد اساسی مانند گردش خون ضعیف و التهاب که باعث به آسیب پوست می شود را اصلاح می کند.

فرمول استانداردی برای مواد تزریق شده در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان از راه حلهای مختلفی برای از بین بردن چربی ،رفع چین و چروک ودرمان ریزش مو….. استفاده می کنند، از جمله:

 • داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها
 • هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین
 • آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها و مواد معدنی
درمان ریزش مو با مزوتراپی

هزینه مزوتراپی چقدر است؟

هزینه مزوتراپی بستگی به نوع معالجه شما و تعداد جلسات مورد نیاز شما دارد. به طور کلی ، بین ۳۰۰تا ۵۰۰تومان هزینه مزوتراپی در هر جلسه است. از آنجا که مزوتراپی جهت جوانسازی و زیبایی و از بین بردن چربی و درمان ریزش مو  از نظر پزشکی ضروری نیست ، شرکتهای بیمه معمولاً هزینه مزوتراپی  را پوشش نمی دهند.

امادگی های  لازم قبل از مزوتراپی

قبل از زمان مزوتراپی  با پزشک معالج  صحبت کنید تا دریابید که چه موارد را باید رعایت کنید. ممکن است لازم باشد، یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین (بافرین) و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید. این داروهای تسکین دهنده درد می توانند خطر خونریزی و کبودی در هنگام مزوتراپی را افزایش دهند

دستگاه تزریق مزوتراپی

در حین  انجام مزوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

در طول هر جلسه ، ممکن است داروی بی حسی که بر روی پوست شما اعمال شده شود یا نشود..معمولا در این فرایند تزریقی را با استفاده از یک سوزن کوتاه مخصوص تجربه می کنید. ممکن است با استفاده از دستگاه عمل تزریق انجام شود، که در این صورت بسیاری از تزریق ها را در یک ردیف قرار می گیرند.

تزریق را می تواند در اعماق مختلف – از ۱ تا ۴ میلی متر به پوست – بسته به اینکه درجلسه چندم درمان قرار دارید اعمال شود.

برای به دست آوردن تأثیر مطلوب شما به چندین جلسه مزوتراپی احتیاج دارید. انتظار است بین ۳ تا ۱۵ بار به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا ، در ۷ تا ۱۰ روز تزریق را لازم است. اگر پوست شما بهبود یابد ، هر دو هفته یک بار یا یک بار در ماه عمل تزریق انجام می شود.

آیا می توان از مزوتراپی برای ریزش مو استفاده کرد؟

علاوه بر رفع چین و چروک و از بین بردن چربی ناخواسته ، از مزوتراپی نیز برای درمان ریزش مو از آلوپسی استفاده می شود. این درمان عصاره های طبیعی گیاهان ، ویتامین ها یا داروهایی مانند فیناستراید و مینوکسیدیل را به داخل پوست سر تزریق می کند.

افرادی که مزوتراپی را برای ریزش مو انجام می دهند ادعا می کنند:

 1. عدم تعادل هورمونی را در  اطراف فولیکول مو اصلاح می کنند
 2. مواد مغذی را به مو تزریق می کنند
 3. گردش خون را بهبود می بخشد

با این حال ، درست مانند سایر موارد در  استفاده از مزوتراپی ، شواهد ی است  که نشان دهد برای ریزش مو موثر است. در بسیاری از موادی که تزریق انجام  شده است  ، در مطالعات انجام شده برای رویش  مجدد مو نشان داده شده است.

نتیجه

مزوتراپی یک روش امیدوار کننده برای از بین بردن چربی های ناخواسته و کانتورینگ بدن(کانتورینگ چیست) است. و در این فرایند ، ایمنی و اثربخشی آن تأیید شده است.

مزوتراپی به عنوان روش که  توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است ،  بسیاری از مواد تشکیل دهنده مورد استفاده در درمان دارای تأیید FDA هستند. تا زمانی که این مواد دارای تأیید FDA باشند ، ممکن است از آنها برای مزوتراپی استفاده شود.

پزشکان از هیچ فرمول استاندارد برای مزوتراپی استفاده نمی کنند. این بدان معناست که هر پزشک با توجه به تجربه و تخصص خود متفاوت است. اگر می خواهید مزوتراپی را امتحان کنید ، به پزشک دارای مجوز مراجعه کنید که تجربه زیادی در  روش دارد.

با مراجعه به کلینک سیما رو جهت انجام مزو تراپی شاهد اطمینان از تجربه و تخصص پزشکان  کلینک سیمارو خواهید بود. همچنین با مراجعه به صفحه اینستاگرام ما نمونه کار و نظرات بیماران قبلی را می توانید ببینید.

Comments are closed.