مراقبت های قبل و بعد از لیزر

یکی از راه هایی که برای حذف دائمی موهای زائد استفاده می شود استفاده از لیزر است. از روش لیزر در همه جای دنیا استفاده می شود و از محبوب ترین خدماتی است که در کلینیک های پوست  و مو مورد استفاده قرار می گیرد. میزان اثرگذاری و عوارض لیزر موهای زائد به موارد مختلفی بستگی دارد که در مقالات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. اما بخش عظیمی از اثر گذاری لیزر به اپراتوری بستگی دارد که برای شما این درمان را انجام می دهد. میزان تخصص، تجرب و مهارت اپراتور می تواند تعیین کننده میزان تاثیرگذاری این روش باشد. البته مراقبت هایی که قبل و بعد از این روش درمانی می کنید نیز بی تاثیر در اثرگذاری آن نیست. قصد داریم در این مقاله هر آنچه باید در رابطه با مراقبت قبل از لیزر و مراقبت بعد از لیزر بدانید را برایتان شرح دهیم. با ما همراه باشید.

مراقبت های لازم قبل از لیزر موهای زائد

همان طور که می دانید میزان مراقبت شما از درمان می تواند تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه درمان بگذارد. مراقبت هایی که بعد از درمان لیزر باید انجام دهید عبارت است از:

 • اغلب پیش از جلساتی که برای لیزر مراجعه می کنید توصیه می شود 24 ساعت قبل سطح پوست خود را با ژیلت اصلاح کنید به گونه ای که هیچ ساقه مویی روی سطح پوست شما باقی نمانده باشد زیرا ساقه مو باقی مانده بر روی سطح اثربخشی لیزر را کاهش می دهد و باعث می شود خطر سوختگی کمی بیشتر شود. اگر به ژیلت حساسیت داشتید بهتر است از ماشین اصلاح برای از بین بردن موی سطح بدن خود استفاده نمائید.
 • موهای آن بخشی از بدن که می خواهید برای از بین رفتن آن از لیزر استفاده نمائیدباید تیره و ضخیم باشد. موهای کرکی و نازک در لیزر نه تنها از بین خواهند رفت بلکه ممکن است دچار پر مویی و زبری شوند.
 • پیش از درمان لیزر اغلب توصیه می شود یک ماه قبل از روش هایی مانند بند انداختن، وکس کردن و اپیلاسیون برای از بین بردن موهای بدن خود استفاده نشود. تنهای ابزاری که استفاده از آن مشکلی ندارد ژیلت، تیغ و ماشین اصلاح است.
 • حداقل یک ماه پیش از انجام لیزر بهتر است بدن خود و سطح پوست را توسط آفتاب یا سولاریوم برنزه نکرده باشید. زیرا نواحی که توسط دستگاه یا آفتاب برنزه می شوند ممکن است دچار کمی التهاب یا سوختگی باشند. در صورتی که پوست برنزه دارید بهتر است با مشورت پزشک از لیزر مخصوص استفاده نمائید.
 • به مدت یک ماه پیش از انجام لیزر موهای زائد بهتر است استفاده از کرم های لایه بردار را کنار بگذارید تا پوست دچار سوختگی و التهاب نشود.
 • در صورتی که از داروهایی هم چون ماینوکسیدیل، فنی‏تویین، سیکلوسپورین، کورتون،Retin_A ، ایزوترتینوئین (راکوتان) استفاده می کنید بهتر است پیش از انجام لیزر به اپراتور خود اطلاع رسانی نمائید زیرا در موراد خاص برخی داروها نباید مصرف شود. برای مثال استفاده از داروی راکوتان یک ماه پیش از انجام لیزر ممنوع است.
 • درصورتی که دچار بیماری های عصبی و روحی هستید، دچار بیماری ام اس هستید، دارای اختلالات هورمونی هستید، حساسیت های دارویی و پوستی دارید، بیماری تیروئید دارید، دچار پریودهای نا منظم هستید، سابقه تبخال زدن دارید و یا مبتلا به دیابت کنترل نشده هستید باید پیش از انجام درمان لیزر با اپراتور خود مشورت کنید و به پزشک معالج خود مراجعه نمائید.
 • نواحی که دچار بیماری‏های فعال پوستی مثل اگزما، کهیر، زگیل، هرپس (تبخال) و جوش فعال هستند نمی توانند از درمان لیزر استفاده نمایند.
 • در صورتی که به نواحی مورد نظر لیزر خود ژل ا بوتاکس تزریق کرده اید باید پزشک خود را از این وضعیت مطلع نمائید.
 • استفاده از پمادهایی که خاصیت بی حسی دارند مانند زایلوژل، لیدوکایین و زایلاپی دارند 30 تا 60 دقیقه پیش از انجام لیزر مجاز است. اما پس از چند دقیقه باید به صورت کامل با آب و صابون شسته و خشک شود.
 • پیش از آن که لیزر انجام دهید باید بدن خود را از هرگونه کرم، لوسیون، مام، بادی اسپلش، اسپری و هرگونه مواد آرایشی در نواحی مورد نظر پاک کنید. با استفاده از صابون و آب بدن را تمیز نگهدارید.
 • در صورتی که باردار هستید یا قصد اقدام به بارداری دارید هرگز از لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن خود استفاده نکنید. در دوره شیردهی نیز به دلیل اختلالات هورمونی که وجود دارد باید با تجویز و تایید پزشک لیزر انجام دهید.
 • درصورتی که از داروهای خاص استفاده می کنید بهتر است پیش از درمان به پزشک کلینیک و اپراتور دستگاه اطلاع دهید.

مراقبت های لازم بعد از انجام لیزر موهای زائد

برای رسیدن به نتیجه بهتر باید پس از درمان لیزر یکسری مراقبت های لازم را انجام داد تا ماندگاری آن هم افزایش یابد. در ادامه قصد داریم مراقبت های لازم پس از لیزر را برای شما شرح دهیم:

 • بهتر است پیش از لیزر استحمام کنید سپس برای لیزر اقدام نمائید زیرا به مدت 24 ساعت بعد از لیزر نمی توانید دوش بگیرید. زیرا استخر، سونا و بخار می تواند باعث تحریک پوست شما شود.
 • اگر می خواهید پس از لیزر نواحی دچار التهاب یا سوختگی نشوند باید پس از درمان با لیزر از کرم های مدیلن، سیکالفیت aven، آلفا، برناگل، میموزا سی‏گل استفاده نمائید.
 • در صورتی که پس از لیزر کمی خارش حس کردید باید از قرص هایی هم چون ، قرص هیدروکسی‏زین یا سیتریزین به صورت شبی یک عدد استفاده نمائید. اگر هم چنان خارش یا التهابات شما کاهش نیافت بهتر است به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
 • پس از اتمام جلسات لیزر هرگز نباید تا مدتی از دستگاه سولاریوم و آفتاب گرفتن استفاده نمائید زیرا ممکن است نواحی لیزر شده دچار التهاب و سوختگی شود. این نواحی لیزر شده باید توسط کلاه، دستکش و کرم ضد آفتاب پوشیده شود.
 • توصیه می شود نواحی که لیزر شده است بعد از انجام درمان با کرم ضد آفتاب پوشیده شود.
 • تعداد جلسه هایی که باید برای درمان لیزر به کلینیک مراجعه نمود متفاوت است زیرا رنگ پوست، نوع مو و ضخامت مو برای افراد مختلف متفاوت است. معمولا فاصله بین جلسه های مختلف لیزر موهای زائد 4 الی 6 هفته است که معمولا توسط پزشک تعیین خواهد شد. البته برخی تصور می کنند در صورتی که رویش مو متوقف شد جلسه های لیزر باید قطع شود اما این روند تا پایان جلسات تعیین شده باید ادامه یابد.
 • در آب استخرها از کلر استفاده می شود که این کلر باعث می شود پوست تحریک شود. پس از انجام لیزر پوست دچار حساسیت می شود به همین علت توصیه می شود 48 ساعت  از رفتن به استخر جلوگیری نمائید.
 • به دلیل حساسیتی که در پوست شما به وجود می آید بهتر است از لباس های سبک و نازک استفاده نمائید زیرا لباس های تنگ  در مجاورت با ناحیه سطح لیزر می تواند باعث التهاب و حساسیت پوستی شود.
 • پس از انجام لیزر به مدت 48 ساعت از دوش آب گرم گرفتن پرهیز نمائید زیرا دوش آب گرم می تواند دمای پوست شما را افزایش دهد و اثر گذاری لیزر را کاهش دهد.
 • در صورتی که احساس ناراحتی و سوختگی در نواحی لیزر شده دارید بهتر است با استفاده از یک کیسه یخ درد را تسکین بخشید. البته معمولا در حین انجام لیزر کمی درد حس خواهید کرد و پس از آن دردی حس نمی کنید اما راه حل کاهش درد بعد از لیزر برای جلوگیری از بالا رفتن دمای بدن استفاده از کمپرس یخ است.
 • پس از جلسات لیزر ممکن است کمی التهاب و قرمزی بر روی نواحی به وجود آید که اصلا جای نگرانی ندارد و می توانید با استفاده از آبرسان و کرم هایی که حاوی آلوئه ورا هستند این قرمزی و التهاب را التیام بخشید.
 • استفاده از لوازم آرایشی غیر معدنی به مدت 48 ساعت پس از لیزر بر روی نواحی درمان ممنوع است.
 • بین جلسات درمانی از دستکاری موهای بیرون زده پرهیز کنید. استفاده از وکس و اپیلاسیون بین جلسات درمانی لیزر ممنوع می باشد و فقط استفاده از تیغ یا ژیلت مجاز است.
 • استفاده از کرم‌های سفید کننده و آلفاهیدروکسی‌اسید در طول درمان ممنوع است. زیرا پوست دچار التهاب و حساسیت شده است و تا بازگشتن به حالت طبیعی پوست باید کمی صبر و حوصله پیشه کرد. پوست را فقط می توانید با ملایمت کمی تمیز کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع به عناوین

پیمایش به بالا