لیزر درمانی چیست ؟ درباره لیزر درمانی جای زخم چه میدانید؟

لیزر درمانی :لیزر به تحریک رشد پوست سالم و جدید کمک می کند. اگرچه لیزر درمانی نمی تواند جای زخم ها را به طور کامل از بین ببرد ، اما باعث می شود کمتر مورد توجه و ناراحتی قرار بگیرند.

افراد می توانند لیزر درمانی را در بسیاری از انواع زخم ها انجام دهند ، از جمله زخم های جراحی ، جوش های آکنه و زخم های ناشی از جراحات. همچنین استفاده از آن در صورت بی خطر است.

در این مقاله ، ما به نحوه کار با لیزر درمانی ، موارد استفاده و روش آن و عواملی که باید قبل از انجام این روش در نظر بگیریم ، می پردازیم.

لیزر درمانی چگونه می تواند به اسکار کمک کند؟

لیزر درمانی به لایه های بیرونی پوست نفوذ می کند تا رشد سلول های پوستی جدید و سالم را تحریک کند. لیزر لایه های قدیمی و آسیب دیده پوست را از بین می برد تا پوست سالم و جدیدی ایجاد شود.

در واقع لیزر درمانی زخم قدیمی باعث ایجاد جای زخم جدید می شوند. با این حال ، پوست جدید باید یکنواخت رشد کند.

تشکیل بافت اسکار یک پاسخ طبیعی بدن به آسیب است. اسکارها مضر نیستند و به دلایل پزشکی نیازی به برداشتن ندارند. با این حال ، اگر آنها از نظر روانی برای فردی دردناک ، محدود کننده یا تحت تأثیر قرار بگیرند ، طیف وسیعی از روش ها می توانند ظاهر و ناراحتی او را کاهش دهند.

درمان با لیزر می تواند به زخم کمک کند:

  • کاهش درد یا خارش
  • کاهش ظاهر آنها
  • بهبود دامنه حرکتی پوست اطراف اسکار
https://cimaru.ir/can-i-treat-acne-scars-with-microneedling/


پزشکان می توانند لیزرهای مختلفی را انتخاب کنند که از طول موج های مختلف نور استفاده می کنند و از طرق مختلف روی پوست تأثیر می گذارند. بعضی از لیزرها ابلیشن هستند ، بدین معنی که لایه بالایی پوست را از بین می برند ، در حالی که برخی دیگر غیر نسبی هستند و سطح پوست را حفظ می کنند در حالی که لایه های زیر را تحت تأثیر قرار می دهند.

بعضی از لیزر درمانی ها ممکن است برای برخی از رنگ های پوست نامناسب باشند زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شود.

نمونه هایی از انواع لیزر که پزشکان در درمان اسکار استفاده می کنند عبارتند از:

  • لیزر دی اکسید کربن کسری فرعی
  • نور شدید پالسی
  • پالس طولانی 1064 نانومتر
  • لیزر کسری غیر نسبی
  • لیزر رنگی پالسی


یک پزشک باید قبل از لیزر درمانی برای استفاده ، جای زخم را کاملاً ارزیابی کند. آنها باید مزایای احتمالی منحصر به فرد لیزر خاص و همچنین عوارض جانبی احتمالی آن را توضیح دهند.

لیزر درمانی برای انواع اسکار می تواند کمک کند؟


لیزر درمانی می تواند به انواع مختلفی از زخم ها کمک کند ، از جمله زخم های آکنه و جراحات.

پزشکان تمایل دارند که آن را برای اسکارهای سطحی توصیه کنند. اسکارهای عمیق یا جای زخم هایی که حرکت فرد را محدود می کنند ، معمولاً به درمان شدیدتر پاسخ بهتری می دهند.

یک پزشک ممکن است لیزر را برای انواع زخم زیر توصیه کند:

جای جوش
جای زخم را بسوزانید
اسکارهای جراحی
جای زخم


آکادمی پوست آمریکا می گوید که لیزر درمانی برای درمان جای زخم نیست و به طور کامل از بین نمی رود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است ترکیبی از روشهای درمانی را توصیه کند ، به عنوان مثال استفاده از پرکننده های تزریقی در کنار لیزر درمانی برای کمتر دیده شدن جای زخم استفاده کند.

https://cimaru.ir/laser-hair-loss-treatment-causes-of-hair-loss-and-laser-hair-loss-therapy/

نحوه آمادگی

پزشکان ممکن است انجام اقدامات خاصی را قبل از عمل برای اطمینان از موثرترین و بی خطرترین حالت ممکن توصیه کنند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1-پرهیز از داروها و گیاهانی که خطر خونریزی را افزایش می دهند. به عنوان مثال می توان به آسپرین ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و مکمل های گیاهی مانند سیر یا جینکو بیلوبا اشاره کرد. اطلاع از هر داروی رقیق کننده خون برای پزشک مهم است.
2-به مدت 2-4 هفته از مصرف محصولات حاوی گلیکولیک اسید یا رتینوئید خودداری کنید.
3-دور ماندن از آفتاب و قرار نگرفتن پوست در معرض اشعه ماورا بنفش (UV) به مدت طولانی. اگر فردی برنزه یا آفتاب سوختگی داشته باشد پزشکان نمی توانند از لیزر درمانی استفاده کنند.
4-از انجام اقدامات زیبایی مانند لایه برداری شیمیایی ، تزریق کلاژن و اپیلاسیون خودداری کنید.
5-ترک سیگار حداقل 2 هفته قبل از عمل. سیگار کشیدن توانایی بهبودی پوست را مختل می کند ، که می تواند بر نتایج درمان تأثیر بگذارد.
در روز عمل ، فرد باید از استفاده از لوسیون ها ، دئودورانت ها ، عطرها یا هر محصول دیگری که به طور بالقوه می تواند با لیزر درمانی تداخل داشته باشد ، خودداری کند. پوست نیز باید تمیز باشد.

بسته به قسمتی از بدن که نیاز به لیزر درمانی دارد ، پزشک معمولاً پوشیدن لباسی را که راحت از آن جدا می شود ، مانند دکمه نرم تا پیراهن و شلوارهای گشاد ، پیشنهاد می کند.

روش اجرا


قبل از اینکه فردی تحت لیزر قرار گیرد ، پزشک جای زخم را معاینه کرده و پوست را با قلم علامت گذاری می کند تا محل مورد نظر برای درمان مشخص شود.

در زیر مثالی از چگونگی عملکرد فرآیند درمان ذکر شده است:

یک پزشک اطراف اسکار را تمیز می کند و ممکن است بی حسی موضعی تزریق کند یا یک کرم بی حس کننده در ناحیه قرار دهد.
اگر جای زخم در صورت باشد ، ممکن است از فرد بخواهند از عینک محافظ استفاده کند.
پارچه یا گازهای مرطوب را در اطراف محل زخم زده قرار می دهد تا پالس های لیزر را جذب کند که در غیر این صورت پوست سالم را تحت تأثیر قرار می دهد.
پزشک لیزر را از روی بافت اسکار عبور می دهد. آنها ممکن است گاهی اوقات یک محلول آب نمکی خنک کننده یا محلول آب استفاده کنند.
پس از اتمام درمان ، پزشک از پماد و پانسمان تمیز برای پوشاندن ناحیه استفاده می کند.
ناحیه تحت درمان ممکن است تا چند ساعت پس از عمل قرمز باقی بماند. همچنین ممکن است تورم و سوزش خفیف وجود داشته باشد که ممکن است شبیه آفتاب سوختگی باشد.

پس از انجام این روش ، پزشکان اغلب توصیه می کنند حداقل دو بار در روز از لوسیون مرطوب کننده استفاده کرده و تا زمان برطرف شدن قرمزی از آرایش خودداری کنند.

آیا خطری وجود دارد؟


قبل از انجام اقدامات لیزر ، پزشک باید عوارض جانبی و خطرات احتمالی را با فرد در میان بگذارد. عوارض جانبی ممکن است به نوع لیزر ، شدت جای زخم و رنگ پوست فرد بستگی داشته باشد.

برخی از عوارض جانبی شایع عبارتند از:

خونریزی جزئی
درد و ناراحتی
عفونت پوستی
پوسته پوسته شدن
تغییر رنگ پوست
تورم
همچنین ممکن است درمان جای زخم با لیزر بی اثر باشد یا ظاهر اسکار را بدتر کند.

نتیجه


لیزر درمانی به عنوان یک روش درمانی یا در ترکیب با روش های دیگر برای کاهش درد ، خارش و ظاهر زخم استفاده کنند. لیزر به طور ایده آل اجازه می دهد تا پوست جدید و با ظاهری سالم به جای پوست زخم شده رشد کند.

اگر فردی نگران ظاهر زیبایی اسکار است یا از نظر جسمی جای زخم ناراحت کننده است ، می تواند در مورد گزینه های درمان با پزشک خود صحبت کند.

 

دسترسی سریع به عناوین

پیمایش به بالا